Proporzec – trochę historii na 100 lat Niepodległej.

Podczas naszego tegorocznego spotkania w Skarżysku – Kamiennej kolega Janusz Czernek

z Oświęcimia przywiózł ze sobą proporzec Polskiej Marynarki Wojennej z okrętu podwodnego

ORP „Kondor” na którym służył.

Ten okręt podwodny był produkcji radzieckiej i był przedstawicielem serii IX typu S. Okręty te były własną radziecką konstrukcją w której wprowadzono sporo istotnych zmian po zapoznaniu się z rozwiązaniami stosowanymi na U-bootach , których Rosjanie sporo pod koniec wojny zdobyli.

Zastosowano między innymi nowy kształt kadłuba lekkiego i chrapy. Ten typ okrętów był oznaczonych kryptonimem NATO – „Whiskey”. Okręty miały stosunkowo małą wyporność 1346 ton w zanurzeniu, długość 67 metrów , uzbrojenie 4 + 2 wyrzutnie torpedowe , załoga 52 marynarzy, autonomiczność 1 miesiąc.

Był to najliczniej po wojnie budowany okręt podwodny. Łącznie w ZSRR wybudowano ich 215 sztuk

I 21 jednostek na rosyjskiej licencji wybudowali Chińczycy. Okręty te operowały na mniejszych akwenach takich na przykład jak Bałtyk czy Morze Czarne.

Wracając do proporca to jest on dosyć szczególny ponieważ podpisali się na nim wszyscy członkowie

załogi gdy Janusz odchodził do „cywila” w 1965 roku.

Dla przypomnienia – proporzec Polskiej Marynarki Wojennej został wprowadzony w Polsce oficjalnie w 1919 roku jako symbol męstwa i niezłomnego ducha bojowego załogi okrętu, nawiązując do szczytnych dziejów i tradycji polskiego oręża na morzu.

Proporzec ten podnosi się na okrętach wojennych na drzewcu dziobowym jednocześnie

z podniesieniem bandery w niedzielę i święta, a także przy podnoszeniu gali branderowej .

Na okrętach przebywających za granicą proporzec podnosi się codziennie wraz z banderą. .

Proporzec zmieniał swoją formę kilkakrotnie w okresie po drugiej wojnie .Obecny obowiązujący od 1993 roku wzór to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej czyli białej i czerwonej.

Pośrodku płata jest umieszczony krzyż kawalerski. Jego ramiona położone na białym pasie są koloru czerwonego, a ramiona położone na pasie czerwonym koloru białego. Pośrodku krzyża, w kręgu czerwonym, jest umieszczone zbrojne ramię. Stosunek długości boków proporca ma się jak 4:5 .

Właściciel proporca postanowił go przekazać nam, ponieważ chciał aby ten gdzieś mu się nie zawieruszył jak sam powiedział. Szczerze mówiąc nie bardzo byłem przygotowany na taki szczególny prezent. Wówczas przyszedł mi do głowy pomysł, aby przekazać proporzec do Muzeum Orła Białego na terenie którego właśnie byliśmy. Stojący w charakterze eksponatu kuter torpedowy ORP „Odważny” pływał co prawda 10 lat później niż „Kondor” ale wzór Proporca Marynarki Wojennej był dla obu jednostek taki sam więc uznałem, ze będzie to najlepsze miejsce dla niego.

Janusz dosłał jeszcze sporo zdjęć z czasów swojej długiej bo ponad terminowej, pięcioletniej służby wojskowej . Uzgodniłem spotkanie z Panią Dyrektor Muzeum Orła Białego i pod koniec września zawiozłem proporzec wraz ze zdjęciami do Skarżyska. Przedstawiciele muzeum skontaktowali się poprzez mnie z Januszem i już sami dopełnili wszystkich formalności pozwalając aby ten biało czerwony piękny proporzec nie został zapomniany lub pożarty przez mole tylko został eksponatem muzealnym w bardzo dobrym miejscu i towarzystwie.