Zmodyfikowany regulamin klasy NSS – 650 – STANDARD
Wracając na bliższe nam podwórko informujemy że w ramach zawodów organizowanych przez MiniSail.pl został wprowadzony od tego sezonu zmodyfikowany regulamin klasy NSS – 650 – STANDARD.
Zmiany zostały podyktowane między innymi faktem , że „matczyna” grupa modeli klasy RG wprowadziła modyfikacje swojego regulaminu.
Po zapoznaniu się z aktualnie obowiązującymi przepisami klasy RG , po konsultacji z Przewodniczącym Kolegium Sędziów Panem Marianem Taborkiem zaktualizowaliśmy regulamin klasy NSS – 650 – STANDARD w taki sposób aby zarówno modele obu klas – tj. RG i NSS – 650 – STANDARD odpowiadały wymogom obu regulaminów. Chodziło nam o to aby modele NSS – 650 STANDARD mogły być dopuszczone do startu w klasach RG i odwrotnie.
Na zawodach organizowanych przez MiniSail.pl nie będzie rozgrywana klasa NSS – 650 – OPEN.
Klasa NSS 650 STANDARD
Przepisy 2023
- Klasa „NSS – 650 – STANDARD” jest klasą narodową modeli żaglowych, w której mogą być rozgrywane zawody w ramach zawodów klas NSS samodzielnie lub wszystkich klas NS.
2. W klasie „NSS – 650 – STANDARD” mogą być rozgrywane zawody w następujących przedziałach wiekowych: młodzik, junior, senior.
3. W klasie „NSS – 650 – STANDARD” może być przyznany tytuł Mistrza Polski według przepisów obowiązujących dla sekcji NS [ przepisy NAVIGA].
Przepisy klasowe
- Modele klasy „NSS – 650 – STANDARD” są modelami żaglowymi, w których jedynym pędnikiem są żagle.
2. Modele są sterowane za pomocą fal radiowych zgodnie z ogólnymi przepisami obowiązującymi w Polsce.
3. Modele są przeznaczone do wyścigów zespołowych.
Przepisy szczegółowe
Podstawowe parametry modelu klasy „NSS – 650 – STANDARD”:
- Długość całkowita kadłuba wykonanego w dowolnej technologii ma wynosić 650 milimetrów [+/- 5 mm].
- Wysokość masztu nie może przekroczyć 1100 milimetrów.
- Powierzchnia ożaglowania nie może przekroczyć 2250 cm2 ilość wymiennych kompletów żagli jest dowolna. Ożaglowanie może składać się wyłącznie z dwóch żagli trójkątnych [foka i grota] zawieszonych na jednym maszcie. Wyklucza się stosowanie skrzydeł żaglowych lub żaglomasztów i masztów obrotowych. Materiał z jakiego są wykonane żagle musi się dać zwinąć w rurkę o średnicy 30 mm.
- W modelu można zastosować dwa dowolne serwomechanizmy pod warunkiem, że jeden obsługuje ster kierunku a drugi żagle.
- Wymiar i powierzchnia steru jest dowolna. Tylna krawędź steru nie może wystawać poza pawęż kadłuba.
- Długość płetwy balastowej nie jest ograniczona żadnym wymiarem, ilość wymiennych płetw balastowych i sterów jest dowolna. Gotowy do pływania model musi posiadać tylko jeden ster, jedną płetwę balastową [wyklucza się stosowanie uchylnych płetw balastowych], ster musi być ruchomy tylko w swojej osi obrotu. Model musi posiadać tylko jeden maszt.
- Masa i kształt balastu jest dowolna.
- Kadłub modelu musi być zaopatrzony w elastyczny zderzak na dziobie przymocowany trwale do kadłuba. Grubość zderzaka wynosi minimum 0,4 cm i jest wliczana w długość kadłuba.