Pomorski kuter pławnicowy.

Teraz kiedy zrobiło się na zewnątrz biało i mroźnie zabrałem się za budowę pomorskiego kutra pławnicowego.   Na szczęście jest dostępna doskonała dokumentacja i opis  tej jednostki autorstwa Pan Aleksandra Celarka. Dokumentacja  była opublikowana w MODELARZU  i jest dostępna w książce autora planów pt. „Kaszubskie łodzie” którą wszystkim polecam.

Aktualnie „robi się” nowa forma kadłuba. Nowa forma powstaje na bazie laminatowego kadłuba jaki dostałem od Adama Gawlika.  Kadłub jest wykonany w skali 1 : 15. Trzeba przyznać, że model tego kadłuba jest wykonany bardzo dobrze i czysto. Natomiast sam laminat pozostawia bardzo wiele do życzenia jeżeli chodzi o samo laminowanie, proporcję żywicy do szkła, ciężar. Ten kadłub który dostałem po delikatnym usunięciu  małych skaz na powierzchni  jest bardzo dobrym materiałem do dalszego wykorzystania jako „kopyto” czyli podstawę do zrobienia nowej formy . Formę i pierwsze odbitki zrobi Stachu Machała właściciel firmy „MAST” zajmującej się od lat wykonywaniem kadłubów do pływających modeli redukcyjnych. Ja po latach pracy zawodowej i hobby z laminatami nabawiłem się problemów ze skórą i niestety skóra moich dłoni nie może mieć dłuższego kontaktu z żywicami syntetycznymi nawet pracując w rękawiczkach.

Aby nie tracić czasu przygotowałem drzewca masztu, bomu, gafla, rejki do topsla i bukszprytu

z klejonych listew sosnowych. Zrobiłem też wszystkie ścianki nadbudówek to znaczy: maszynowni, ładowni i kubryku. Ścianki są wykonane z listewek  sosnowych o wymiarach 2 na 5 milimetrów naklejonych na wycięte ze sklejki  o grubości 1 milimetr formatki. Następnie oszlifowane oraz oczywiście przycięte do odpowiedniego kształtu. Niestety jak na razie nie mogę ich skleić w całość

i dorobić im deki bo nie mam szablonu podłużnego ugięcia pokładu kutra  [pokład zarówno na rufie jak i dziobie kutra  wznosi się ku górze ] dlatego  aby można było dopasować kształt ścianek nadbudówek do pokładu trzeba najpierw ten pokład zrobić i zamocować go w kadłubie. Oznacza to tyle, że  na montaż nadbudówek trzeba będzie trochę poczekać. Aktualnie aby nie tracić czasu zabrałem się za wykonanie stojącej na pokładzie pompy zęzowej i trału do wybierania sieci.

Michał Daranowski