Model bocznokołowca „ Generał SOSNKOWSKI” z Flotylli Pińskiej – cz. II.

Budowy ciąg dalszy. Powstaje nadbudówka , sterówka i siłownia parowa modelu.

Pomieszczenia siłowni nad palnikiem i kotłem zabezpieczone zostały przed wpływem wysokiej temperatury za pomocą plastycznej, żarowytrzymałej masy silikatowej oraz – w obrębie palnika ciśnieniowego – żaroodpornej tkaniny szklanej z nakładką aluminiową.

Po kilku wcześniejszych przymiarkach podzespoły napędowe zostały ustawione i optymalnie rozłożone oraz zamocowane w siłowni – czas na próby !

Pierwsze odpalenie i regulacja siłowni nastąpiło na stole w kuchni po czym kadłub popłynął na pierwszy rejs w wannie. Nie za daleko, bo gabaryty akwenu są znacznie ograniczone, ale pierwsze pływanie pozwoliło na wyłapanie drobnych błędów, niedoskonałości oraz miejsc mechanizmu wymagających regulacji. Zmieniłem też paliwo z denaturatu, który okazał się mocno zanieczyszczony i nie dość wydajny, na spirytus CZDA ( czysty do analizy) – jest znacząca poprawa sprawności i niezawodności napędu !! Po tych działaniach praca siłowni zapowiada się obiecująco ! Kocioł otrzymał płaszcz termiczny dla podniesienia sprawności układu .

 

Powstaje również drobne wyposażenie nawigacyjne, gaśnicze, oświetlenie itp. – jeszcze sporo pracy przed stocznią domową !

Poniżej kilka fotek z budowy i filmy z prób napędu.

Przyjemnego oglądania !

Pozdrawiam,

Andrzej Łukowski

Bydgoszcz

C.D.N.