Model bocznokołowca „Generał Sosnkowski” z Flotylli Pińskiej.

Budowę tego modelu rozpocząłem z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że zainteresowała mnie bardzo historia Flotylli Pińskiej Polskiej Marynarki Wojennej, operującej na kresach Rzeczypospolitej po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, po drugie dlatego, że statek ten ma dość niecodzienną historię. Interesuję się także żeglugą śródlądową w której kilka lat pływałem po Zalewie Szczecińskim, Odrze , Warcie, Noteci, Brdzie i Wiśle pracując jako mechanik na holownikach i pchaczach.

Statek bocznokołowy o wyporności 191 ton zbudowany został pod nazwą „Desna” w roku 1916 w Kijowie z przeznaczeniem do żeglugi towarowo – pasażerskiej. Długość całkowita jednostki wynosiła 44,9m, szerokość 7,1m, zanurzenie 0,71m, wysokość boczna 2,27m. Napęd stanowiła maszyna parowa o mocy250 KM, zapewniająca prędkość jednostki na poziomie 15 km/godz.

Statek podczas trzydziestoletniej służby przeżył cztery wojny – w tym dwie światowe i jedną z bolszewikami – służył łącznie pod pięcioma banderami, ośmiokrotnie zmieniano mu nazwę, był czterokrotnie zatapiany i podnoszony z dna oraz wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany.

Służył w PMW we flotylli pińskiej na wodach Polesia i Zatoki Gdańskiej pełniąc różne funkcje – holownika, uzbrojonego statku rzecznego, okrętu szkolnego broni podwodnej minowo – torpedowej, statku sanitarnego a ostatecznie sztabowego. Zagrał także w filmie ….sam siebie . Trzeba przyznać, że jak na tak mały statek historia dość bogata !

Model wykonywany jest w skali 1 : 40, napęd realizowany jest maszyną parową jednocylindrową, wysokoobrotową, podwójnego działania, nawrotną z przekładnią 1 : 4, kocioł płomienicowo – opłomkowy opalany ciśnieniowym palnikiem spirytusowym.

Poniżej przedstawiam kilka fotografii z budowy.

Pozdrawiam,

Andrzej Łukowski

Bydgoszcz

Cd. Nastąpi !