Jacht klasy NS 650 Typ „TYGRYS”

Model kadłuba oparty na konstrukcjach Henryka Jaszczewskiego wspaniałego konstruktora jachtów. Przeglądając plany licznych jednostek w klasie 650mm doszedłem do wniosku, że zaprojektuje własną konstrukcje z uwagi na fakt, iż będę chciał, aby w naszych pracowniach zrzeszonych w Regionalnym Centrum Modelarskim ABC MODEL HOBBY zbudować kilka jednostek na nadchodzący sezon 2021r.

Konstrukcja wzorem „Maków” Henryka Jaszczewskiego, ma mieć tzw. samo stawalność z przechyłu 90°. Co to daje? Kiedy jacht żegluje z bocznym wiatrem (półwiatrem) i zaczyna się przechylać to konstrukcja kadłuba przemieszcza środek ciężaru w taki sposób, aby zwiększał się po stronie dna, co daje moment prostujący? Dzięki takiemu rozwiązaniu redukujemy masę balastu, co daje nam lżejszą jednostkę. Kolejna istotna cecha jachtu to spora wyporność kadłuba w części dziobowej, kiedy jacht żegluje kursem pełnym (fordewindem) napór wiatru na żagle powoduje przegłębienie części dziobowej pod konstrukcyjna linie wodną (KLW), co powoduje spadek prędkości jachtu.

Założenia konstrukcyjne już znamy, teraz do pracy. Po analizie rysunków jachtu „Maka 666″ przeliczyłem rysunek do naszej klasy NS 650, kilka przeróbek kadłuba, ale w dwóch wersjach z płaskim pokładem oraz pokładem jachtu, co daje możliwość zbudowania pięknej sylwetkowej jednostki. Na podstawie rysunków powstały wręgi ze sklejki i wstępny model, na którym wykonamy formę do kadłubów poliestrowo szklanych.

Kolejność zdjęć pokazuje kolejność prac.

Pozdrawiam

Adam Gawlik