Osprzęt RC w modelu jachtu.

Post ten nie ma na celu rozpisywania się o budowie serwomechanizmów lub pozostałych części składających się na osprzęt RC w Waszym przyszłym jachcie, ponieważ takie informacje znajdziecie na stronach sklepów modelarskich lub na you tube.

Wpis ten ma raczej udowodnić początkującemu modelarzowi, że nie jest to temat, aż tak bardzo skomplikowany i drogi jak mogłoby by się wydawać. Często modelarze powracający po kilkunastu latach do hobby RC nastawiają się na duże koszty, a rzeczywistość jest o wiele bardziej przyjazna.

Należy wspomnieć, że skoro jest to akademia dla początkujących szkutników RC nie będziemy się tu zajmować sprzętem tak renomowanych firm jak FUTABA, a skupimy się raczej na osprzęcie z niższej pułki :).

Na początku czeka nas zakup nadajnika, który najpewniej będzie już z odbiornikiem 2,4 GHz. W takim zestawie ważna jest liczba tzw. „kanałów” czyli najprościej mówiąc ścieżek którymi będziemy przesyłać sygnał do naszych urządzeń. W podstawowych żaglówkach RC wystarczą dwa kanały, ale w dzisiejszych czasach standardem są radia z większą ich ilością np. 6 lub 10. Warto kupić nadajnik, który będziemy mogli wykorzystać też w innych dziedzinach modelarstwa – 6 kanałów powinno być O.K. Taki zestaw powinniśmy zakupić w przedziale 200 – 250 zł.

Kolejne elementy to serwomechanizmy zwane potocznie „serwami”, mają one różną siłę działania podawaną w kg i rożną moc zasilania (w naszej dziedzinie 4,8-6 V). Oczywiście ich rodzaj i siłę będziemy dobierać w zależności od wielkości modelu i ich zadania w nim. Przykładowo na ster w średniej wielkości modelu może nam wystarczyć serwo o sile 5 kg, a do wybierania żagli 13-20 kg. Ważnym wyznacznikiem będzie też rodzaj serwa – cyfrowe są dokładniejsze i szybsze niż analogowe.

W żeglarstwie RC stosuje się dwa podstawowe rodzaje – serwomechanizmy standardowe i tzw. windy żaglowe. Różnią się one sposobem wybierania szotów. Serwa zwykłe poruszają ramieniem wybierającym szoty, natomiast windy nawijają linkę. Pierwszy sposób jest szybszy, natomiast, windy stosuje się w większych modelach, gdzie na żagle działają większe siły i gdzie trzeba wybrać większą ilość linki.

Ceny jak i jakość serwomechanizmów, jest także różna. Ważne by w żeglarstwie RC wykorzystywać serwa z metalowymi zębatkami. Ceny poszczególnych serw wahają się od 35 zł do 200 zł za windy żaglowe.

Ostatnim z elementów potrzebnym do działania naszego zestawu jest ich zasilanie. W najprostszych modelach wystarczą tzw. koszyczki, (w cenie ok. 25 zł) na cztery baterie AA 1,5 V lub akumulatorki. Powszechnie jednak stosuje się tzw. pakiety NiMh 4,8 – 6 V, czyli cztery lub więcej ogniw połączonych w jeden pakiet. Ich moc i wielkość zależna jest od układu który mają zasilać, a ten zależny jest od wielkości modelu. Ceny pakietów rozpoczynają się od 40 zł i zależą od ich wielkości, mocy oraz niestety jakości. W modelarstwie szkutniczym rzadko stosuje się powszechne w innych dziedzinach modelarstwa akumulatory Li-PO, ze względu na ich cenę oraz niewielkie zapotrzebowanie na energię w modelach jachtów.

Przydatnym będzie też kabelek z włącznikiem (cena od 5 do15 zł), który znacznie ułatwi nam obsługę naszego jachtu.

Całość naszego zestawu na początek dopełnia cyfrowa ładowarka do ładowania pakietów, jeśli zdecydujemy się na ich użycie, cena to około 100 zł.

Jak widać cały zestaw w elektroniki w zależności od wielkości naszej jednostki możemy zakupić już za około 500 – 700 zł, oczywiście jak już uprzedzałem nie jest to sprzęt najwyższej jakości, ale w żeglarstwie RC wystarczy na lata i umożliwi Wam udział w regatach.

Specyfika żeglarstwa RC, ciągły wpływ wilgoci i dość duże obciążenia serwomechanizmów, przy jednoczesnym małym ryzyku utraty modelu w przypadku awarii, powodują, że najrozsądniej jest kupować sprzęt niezawodny ale niezbyt drogi. Dobry stosunek jakości do ceny ma sprzęt coraz częściej oferowany przez chińskie firmy.

W powyższym opracowaniu, celowo nie podajemy marek sprzętu lub innych jego parametrów, miał on na celu w ogólny sposób zainteresować Was tematem sprzętu stosowanego w żeglarstwie RC. W przypadku pytań proszę o kontakt na minisai@minisail.pl lub na FB.

Pierwsze cztery części akademii stanowiły wstęp do żeglarstwa RC. W kolejnych postaramy się przybliżyć Wam tematykę budowy jachtów RC lub wykorzystanie wybranych technik modelarskich stosowanych w naszych warsztatach.

#budujmodeleszkutnicze

#akademiaminisail