KLASA NSS-650-STANDARD – czyli jak zacząć przygodę z MiniSail.pl :)

Chcesz rozpocząć przygodę z regatami jachtów RC? Podoba Ci się MiniSail i to jak go rozwijamy, a nie masz swojej żaglówki? Nic prostszego, na wszystkich regatach organizowanych przez MiniSail, ścigamy się także modelami, które można zbudować w krótkim czasie – mowa tu oczywiście o klasie RG 65, a dokładniej jej narodowej odmianie NSS 650.

W sezonie 2009 sekcja NS działająca przy Centralnej Komisji Modelarstwa LOK postanowiła rozszerzyć grupę modeli klas NS o nową narodową klasę nazwaną NSS-650-STANDARD. Chodziło o to by spopularyzować modele żaglowe i zachęcić młodych adeptów modelarstwa do startów w klasach redukcyjnych lub regatowych. Wszystkie zawody w tej klasie (jako narodowej) są imprezami krajowymi i nie mają swojego odpowiednika w klasach NAVIGA.

Modele omawianej klasy wzorowane są na bardzo popularnej zwłaszcza w krajach latynoamerykańskich, ale też zdobywającej dużą popularność w Hiszpanii, Niemczech oraz Francji klasy RG-65. Regulamin klasy narodowej został przygotowany tak by modele według niego wykonane mogły brać udział w zawodach RG-65 poza granicami Polski.

Modele tej klasy jak sama nazwa wskazuje mają kadłub o długości 650 mm. Małe gabaryty modelu powodują, że nie robi on problemów w transporcie. Klasa ma być maksymalnie prosta i tania (bez wind żaglowych i obrotowych serwomechanizmów). Można zastosować w niej tylko dwa dowolne serwa. Maszt przeważnie jest z rurki aluminiowej lub węglowej średnicy 6 mm, grot mocowany do masztu za pomocą kółek odgrywających rolę segarsów (dostępnych w sklepach wędkarskich), natomiast olinowanie napinane jest za pomocą ściągaczy typu „namiotowego”, które łatwo można samemu zrobić. Takielunek jest mocowany do masztu za pomocą prostych haczyków z drutu mosiężnego średnicy 1mm. Pokład maksymalnie uproszczony można wykonać ze sklejki grubości 1 mm lub z laminatowej płyty. Konstrukcja pokładników i wzdłużników z listewek z drewna sosnowego, grodzie i skrzynkę mieczową ze sklejki lub PCV. Miecz z laminatu ze sklejkowym rdzeniem lub z blachy duraluminiowej. Ster z podobnych materiałów. Balast o masie 380 g z ołowiu.

Jak widać zastosowane materiały są łatwo dostępne, budowa modelu nie nastręcza większych problemów, a daje dużą satysfakcję i umożliwia starty w zawodach.
Jeśli jesteś zainteresowany budową żaglówki klasy NSS 650 skontaktuj się z nami przez stronę http://www.minisail.pl/index.php/kontakt/ lub na FB: https://www.facebook.com/MiniSail.Polska/

Na zdjęciach w pierwszym rzędzie żaglówki typu LAERKE 65 (omawiane w powyższym tekście). Poniżej bardziej zaawansowane konstrukcje.

Źródło:
Artykuł Michała Daranowskiego „Nowa klasa modeli żaglowych” Modelarz nr 2/2009

One thought on “KLASA NSS-650-STANDARD – czyli jak zacząć przygodę z MiniSail.pl :)

Comments are closed.