Pińczów 2019 – podsumowanie sezonu.

Minął już ponad rok od czasu powołania do życia stowarzyszenia pod nazwą „MiniSail.pl”.

Pierwsze spotkanie członków założycieli odbyło się we wrześniu ubiegłego roku w ośrodku OSiR w Pińczowie.

W tym roku również zamknęliśmy tegoroczny sezon modelarski w tym samym co rok temu miejscu. Jeśli chodzi o zalew w Pińczowie to starsi modelarze doskonale pamiętają to miasto i akwen ponieważ w latach osiemdziesiątych XX wieku rozrywano tam wielokrotnie zawody strefowe, mistrzostwa kraju od klas FSR – V [ klas M jeszcze nie było], F1, F1E, modeli żaglowych i redukcyjnych.

Od tamtych czasów ośrodek przeszedł zupełne przeobrażenie, powstało nowe zaplecze murowanych domków kempingowych. Wyburzono stary budynek w którym mieściła się mikroskopijna knajpka i parę pokoi hotelowych. Wybudowano obok dużą halę widowiskowo sportową oraz pełno wymiarowe oświetlone boisko piłkarskie wraz zapleczem technicznym, dwa korty tenisowe i kameralny amfiteatr. Całość jest w pełni monitorowana.

No ale dość wspomnień, nasze pierwsze spotkanie miało na celu zastanowienie się nad tym w jaki sposób przygotować stowarzyszenie do udziału w startach w sezonie 2019.

Po pierwsze ustaliliśmy, że stowarzyszenie będzie rozgrywało zawody według przepisów Naviga.

Postanowiliśmy, że zorganizujemy jako stowarzyszenie MiniSail.pl zawody w klasach NSS

w Konstantynowie Łódzkim, Gliwicach, Pińczowie. Natomiast będziemy jako współorganizatorzy pomagać przy organizacji zawodów w Rudzie Śląskiej i Skarżysku – Kamiennej.

Jednocześnie zaproponowaliśmy z racji sporej popularności modeli „Sunfish” rozegranie Pucharu tej klasy u nas w kraju. Podjęliśmy się napisania regulaminu tych rozgrywek i ustaleniu kalendarza startów. Postanowiliśmy również nawiązać bliższe relacje z podobnymi stowarzyszeniami w Czechach i w Niemczech – „MiniSail.cz” i mini-sail e.v.de.

Tegoroczne październikowe spotkanie w Pińczowie było podsumowującym sezon 2019 jednocześnie ostatnią eliminacją „Pucharu Sunfisha” w jego pierwszej edycji.

Trzeba przyznać, że wszystkie trzy rozegrane przy doskonałej pogodzie biegi były szalenie emocjonujące. Przed spotkaniem w Pińczowie w punktacji prowadził Marek Stala jednym punktem przewagi nad Darkiem Pieczką. Pozostali sklasyfikowani nie mieli już szans na końcowe zwycięstwo.

Pierwszy bieg wygrał Darek, pozostałe dwa Marek i tym sposobem to On został zdobywcą pierwszej edycji Pucharu „Sunfisha” – Gratulacje !! .

Podczas pobytu w Pińczowie poza regatami o Puchar „Sunfisha” rozegrane zostały zawody w klasie

650 STANDARD. Zwycięzcą po dogrywce o miejsca od jeden do trzech został Janusz Lembas przed Markiem Stalą i Zbyszkiem Lembasem. Jak z tego widać cała stawka zawodników była bardzo wyrównana.

Jak wspomniałem pogoda jak na drugą połowę listopada była bardzo dobra. Temperatura powietrza ponad 20 stopni C, wiatr 3 – 4 metry na sekundę i bezchmurne niebo dopełniały całości.

Ponieważ nie dysponowaliśmy sprzętem pływającym skorzystaliśmy z pomocy bardzo miłych ludzi ze Stowarzyszenia Klub Wodny KON – TIKI. które dysponuje małą stanicą wodną nad zalewem.

Dzięki ich grzeczności mieliśmy bezpłatnie do dyspozycji rower wodny wraz z kapokami przez cały czas trwania zawodów za co bardzo raz jeszcze tą drogą dziękujemy. Sędzią Głównym zawodów był autor tego tekstu.

Na spotkaniu członków stowarzyszenia MiniSail.pl ustaliliśmy wstępny plan organizacji zawodów i startów w przyszłym roku oraz kilku innych przedsięwzięć, o który będziemy informowali na naszej stronie internetowej .

Michał Daranowski