Nowe windy żaglowe

Znana australijska firma RMG Sail Winches produkująca bardzo dobre windy żaglowe jakiś czas temu wypuściła na rynek nowy rodzaj wind żaglowych do modeli RC.

Po raz pierwszy zastosowano w żaglowych windach silnik bezszczotkowy typu „outrunner” .

Zastosowanie tego rodzaju napędu bezszczotkowego wydaje się jak najbardziej prawidłowe. Jest to podyktowane stosunkowo niskimi obrotami tego typu silników na jednego wolta napięcia zasilającego i z racji między innymi większej średnicy wirnika relatywnie bardzo dużym momentem obrotowym na wale.

Winda została oznaczona symbolem S100- MG . Producent z racji zastosowania wspomnianego typu napędu zdecydował się na dosyć nietypowy kształt obudowy windy mianowicie obudowa windy ma kształt walca z wystającymi po bokach „łapami” do montażu windy w modelu i asymetrycznie względem osi walca umieszczono osią zamocowania bębna .

Poprzednie propozycje wind tej firmy oznaczone symbolem 285ES Standard po pierwsze miały silniki szczotkowe , nie miały zintegrowanej obudowy i nie były wodoodporne.

Nowa propozycja czyli model S-100 ma zintegrowaną, aluminiową obudowę i jest [według zapewnień producenta] wodoszczelny.

W wersji standardowej winda ta jest zaopatrzona w bęben o średnicy 36 mm czyli uwzględniając zagłębienie do nawijania linki można przyjąć, że średnica bębna na którą nawija się linka wynosi około 30 mm. To znaczy że na jeden obrót winda wybiera lub luzuje około 90 mm linki. Zważywszy, że winda dysponuje maksymalnie czterema obrotami to znaczy, że można uzyskać maksymalnie około 360 milimetrów ruchu linki. Jest to wielkość porównywalna z zakresem pracy wind firmy Hitec, ale moment obrotowy i szybkość pracy modelu S-100 jest w porównaniu z windami Hitec dużo lepszy.

Windy Hitec dysponują momentem 11 kg przy zasilaniu 4.8V i 13.2 kg przy 6V. Natomiast winda RMG S100-MG w zależności od napięcia [ można ją zasilać napięciem od 4,8 do 8,4 V] przy najniższy napięciu dysponuje momentem 13 kg a przy 8,4V aż 22 kg. Pamiętać jednak trzeba że „nie ma róży bez kolców” tak duże momenty obrotowe są okupione dużymi poborami prądu podczas pracy windy. Winda S100-MG przy 4,8 Volta pobiera prąd o natężeniu 2,8 Ampera, ale przy zasilaniu 8,4 Volta aż 4,9 Ampera. Pojawia się w tym przypadku problem wytrzymałości lutów SMD w odbiornikach na takie duże obciążenie prądowe. Trzeba pamiętać, że bieg w modelach żaglowych trwa minimum 1/2 godziny lub pełną godzinę. Dodając do tego czas startowy i czas spłynięcia do brzegu możemy mówić nawet o czasie 1,5 godziny. Dlatego uważam, że w przypadku zastosowania wind o dużym poborze prądu trzeba zastosować osobne zasilanie wind z pominięciem przepływu prądu przez odbiornik. [Schemat takiego rozwiązania na rysunku].

Wracając do gabarytów windy to ma ona następujące wymiary : całkowita wysokość wynosi 56,2 mm, długość 64 mm, średnica obudowy 45 mm, a wagę tylko 108 g !.

Zarówno silnik jak i przekładnia zaopatrzona jest w metalowe łożyska kulkowe , a przekładnia jest wyposażona w metalowe koła zębate.

Winda na pewno jest warta uwagi – tylko cena wynosząca prawie 190 dolarów czyli około 720 złotych plus koszt przesyłki i ewentualnego cła powoduje to, że nie dla wszystkich będzie ona dostępna.

Źródło: Internet.