Budowa modelu jachtu żaglowego „Generał Zaruski”

Witam wszystkich entuzjastów małego żeglarstwa !

Nasz bydgoski kolega, żeglarz i modelarz Janusz Smyk ( na Polskim Forum Modelarzy RC nick „Jamyk”) od kilku sezonów marzył o wybudowaniu modelu jachtu „Generał Zaruski”.

Jakoś się nie składało, realizował z powodzeniem kilka różnych innych projektów ( między innymi model łodzi żaglowej ETNZ opisany na stronach MiniSail czy model statku ratowniczego „Halny” ) ale plany budowy „Zaruskiego” stale się odsuwały na bliżej nie określoną przyszłość.

W końcu los się uśmiechnął i Januszowi udało się zdobyć do wykończenia surowy, laminatowy kadłub upragnionego modelu w skali 1:20!

Model przystosowany będzie do pływania RC pod żaglami i na silniku pomocniczym ( tak jak oryginał) na pokazach modelarskich, wykonawca myśli też o przystosowaniu modelu do pływania w klasie NSS.

Po zgromadzeniu potrzebnych materiałów prace ruszyły! Dzisiaj przedstawiam za zgodą Janusza kilka fotografii z początków budowy i mam nadzieję, że w kilku krótkich artykułach uda się pokazać wszystkim zainteresowanym proces budowy modelu aż do wodowania!

Na początek kilka zdjęć z procesu zabudowy pokładników, wzdłużników oraz skrzyni mieczowo – balastowej.CDN.

Pozdrowienia,

Andrzej Łukowski

Bydgoszcz